At the outset.. বাট চ'ৰাতে

Welcome to my world..
I am not a writer nor a poet. Just trying to narrate some of my experiences .. I am usually comfortable in writing in Assamese, my mother tongue. Have written few blogs in English and have tried my hands in composing few poems in Hindi too.. My Hindi speaking friends may excuse me for my audacity to do so..

মোৰ জগতলৈ আদৰিছো...
কোনো কবি সাহিত্যিক মই নহয়, কিছুমান অভিজ্ঞতাৰ বৰ্ণনা মাথোন কৰিছো ইয়াত.. মাতৃভাষা অসমীয়াতে লিখি ভাল পাওঁ যদিও ইংৰাজীতো লিখিছো.. হিন্দী ভাষাতো দুটামান কবিতা লিখিবলৈ চেষ্টা কৰি চাইছো....

Translate

Thursday, 13 August 2015

অতি সুন্দৰ, গভীৰ অৰ্থবহ কথা..

অতি সুন্দৰ, গভীৰ অৰ্থবহ কথা..

তলত উল্লেখ কৰা কথা কেইটা কোনো লিখিছিল জনা নাযায় , কিন্তু ইয়াৰ মাজত থকা গভীৰ অৰ্থ আমি বুজিবলৈ চেষ্টা কৰা উচিত৷ এই কথাবোৰ মনত ৰাখি চলিলে আমাৰ জীৱন অধিক সুখময় হ’ব বুলি দৃঢ়ভাবে ক’ব পাৰি৷

১) প্ৰাৰ্থনা গাড়ীৰ চকা ফুটি বিপদত পৰিলে ডিকিৰ পৰা উলিয়াই অনা “স্পেয়াৰ হুইল” নহয়৷ প্ৰাৰ্থনা হ’ব লাগে আমাৰ জীৱনৰ গাড়ীৰ “ষ্টিয়েৰিং হুইল” আমাক সকলো সময়তে সঠিক পথত ৰাখিবলৈ৷
২) গাড়ীৰ সম্মুখৰ গ্লাচখন ইমান ডাঙৰ আৰু পিছলৈ চোৱা গ্লাচখন ইমান সৰু কিয়? কাৰণ আমাৰ ভৱিষ্যত আমাৰ অতীততকৈ বেছি গুৰুত্বপূৰ্ণ৷ গতিকে আগলৈ চাওক, আগবাঢ়ি যাওক৷
৩)বন্ধুত্ব এখন কিতাপৰ নিচিনা৷ জ্বলাই দিবলৈ মাত্ৰ কেইমিনিটমান লাগে কিন্তু লিখিবলৈ লাগে হয়তো বহুবছৰ৷
৪)জীৱনৰ সকলো কথাই অস্থায়ী৷ যদি জীৱনটো ভালে চলি আছে তেনেহলে উপভোগ কৰক, কাৰণ এই অৱস্থা চিৰদিন নাথাকে৷ আনহাতে যদি বেয়া অৱস্থা চলি আছে তেনেহলে চিন্তা নকৰিব৷ সেই অৱস্থাও বেছি দিন নাথাকে৷
৫) পুৰণি বন্ধু সোণৰ নিচিনা আৰু নতুন বন্ধু হীৰাৰ নিচিনা৷ কিন্তু হীৰাৰ বাবে সোণখিনি দলিয়াই নেপেলাব কাৰণ হীৰা এডোখৰ ধৰি ৰাখিবলৈ সোণৰ বান্ধনি এটাৰেই প্ৰয়োজন হয়৷
৬)আমি যেতিয়া আশা এৰি দি কওঁ সকলো শেষ বুলি তেতিয়া প্ৰায়ে ঈশ্বৰে কয়, “ ধৈৰ্য ধৰা বাচা, এইয়া শেষ বিন্দু নহয়, এটা আলি-কেঁকুৰি মাত্ৰ৷
৭) যেতিয়া ঈশ্বৰে আপোনাৰ সমস্যা সমাধান কৰে, তেওঁৰ সামৰ্থৰ ওপৰত আপোনাৰ বিশ্বাস জন্মে৷ আনহাতে যদি তেওঁ আপোনাৰ সমস্যা সমাধান নকৰে তেনেহলে জানিব যে আপোনাৰ সামৰ্থৰ ওপৰত তেওঁৰ বিশ্বাস আছে৷
৮) এজন অন্ধ মানুহে সাধু এজনক সুধিছিল, “ দৃষ্টিশক্তি হেৰোৱাতকৈ আৰু বেয়া কিবা ঘটিব পাৰেনে?” সাধুজনে উত্তৰ দিছিল, “পাৰে, যদিহে দৰ্শন হেৰাই পেলোৱা৷”
৯)যেতিয়া আপুনি আনৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰে ঈশ্বৰে আপোনাৰ প্ৰাৰ্থনা শুনি তেওঁলোকক আশীৰ্বাদ কৰে৷ যেতিয়া আপুনি ভালে আছে, আনন্দত আছে, আপুনি জানিব লাগে যে আন কোনোবাই নিশ্চয় আপোনাৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰিছে৷
১০) দুশ্চিন্তাই আহিবলগীয়া দিনৰ সমস্যা নোহোৱা নকৰে, বৰং বৰ্তমানৰ শান্তিহে হৰণ কৰে৷

(অসমীয়া ৰূপান্তৰ: ডঃ মাখন লাল দাস)


No comments:

Post a Comment